Zagęszczanie włosów laserem – czy jest bezpieczne?

Jeśli twoje włosy są przerzedzone, możesz być ciekawy, czy którekolwiek z nowopowstających noszonych urządzeń laserowych sprzedawanych do użytku domowego może przywrócić połyskliwe loki. Jednym z nich jest laserowe zagęszczanie włosów poprzez urządzenie przypominające hełm, które powinieneś nosić przez około 25 minut co drugi dzień. Wszystkie laserowe urządzenia na zagęszczanie włosów zapewniają terapię światłem lasera niskiego poziomu (LLLT) – zwaną również terapią światłem czerwonym, zimnym laserem lub miękką laserem – na skórę głowy. Choć może to zabrzmieć kusząco, oto co powinieneś wiedzieć, zanim odłożysz 700 na 3000 dolarów za jednego z nich.

Badania na zwierzętach z lat 60. XX wieku wykazały, że LLLT stymuluje wzrost włosów. Zaproponowano, że laserowe zagęszczanie włosów może zmieniać metabolizm komórkowy w mieszkach włosowych oraz zwiększać natlenienie tkanek i rozszerzenie naczyń, między innymi mechanizmy. Światło może również aktywować etap anagenu (aktywnego wzrostu) włosów. Dwa małe badania dotyczące stosowania laserowego zagęszczania włosów u osób z łysieniem androgenowym (częste łysienie u mężczyzn i przerzedzenie włosów u kobiet) wykazały 35% wzrost liczby włosów u mężczyzn i 37% wzrost u kobiet po czterech miesiącach leczenia, w porównaniu z tymi, którzy stosowali fałszywe urządzenie. Badania zostały opublikowane w gazecie odpowiednio w 2013 i 2014 roku. Kilka innych niewielkich prób z użyciem hełmów laserowych lub tańszych grzebieni laserowych również zgłosiło wzrost gęstości i grubości włosów. Ale niektóre badania nie wykazały żadnych korzyści. I choć wiele komentarzy na stronie internetowej zachwyca wynikami, niektórzy narzekają na wypadanie włosów po użyciu produktu. Pamiętaj też, że nawet jeśli badania dadzą pozytywne wyniki, niekoniecznie przekłada się to na znaczącą różnicę w wyglądzie. Oznacza to, że możesz skończyć z nieco większą ilością włosów lub grubszymi włosami, ale możesz tego nie zauważyć. Na przykład w badaniu chirurgii dermatologicznej w 2013 r. stwierdzono statystycznie znaczący wzrost średnicy włosów w porównaniu z grupą pozorowanych urządzeń, ale brak różnic w subiektywnej ocenie lub zadowoleniu użytkowników.

Sposobów na zagęszczanie włosów jest mnóstwo – poznaj te sprawdzone i najbardziej skuteczne wchodząc na stronę zageszczaniewlosow.pl.