Psychoterapia CBT na depresję i lęki

Psychoterapia CBT na depresję prosi osobę, aby zanotowała swoje myśli, gdy dzieje się coś niepokojącego, a następnie współpracowała z terapeutą, aby sprawdzić, jak pomocne i dokładne są myśli. Powtarzająca się i ukierunkowana praktyka jest integralną częścią psychoterapii CBT. Kolejnym dużym postępem CBT jest jego wkład w badania kliniczne. Po utworzeniu pakietów leczenia możemy je przetestować w rygorystycznych badaniach, aby dowiedzieć się, jak długo leczenie może potrwać w danym stanie i jakie jest prawdopodobieństwo, że dana osoba odniesie z tego korzyść. Być może najważniejszą częścią psychoterapii CBT nie jest to, że uczy nas rzeczy, których nie znaliśmy, ale przypomina nam o tym, co musimy zrobić. Przez większość czasu rozwijamy się nie poprzez naukę nowych rzeczy, ale przez zapamiętywanie tego, co już wiemy.

Czy nie wiemy już, że musimy dobrze ćwiczyć i dobrze się odżywiać, aby czuć się najlepiej? Czy nigdy nie słyszeliśmy, że budowanie zdrowszych relacji jest dla nas dobre? Czy to dla nas wiadomość, że pozwolenie, by nasze umysły były zaśmiecone rozrywkami, nie prowadzi do zdrowia emocjonalnego?

Psychoterapia CBT polega na przekazywaniu informacji, a więcej na budowaniu nowych nawyków. Terapia poznawcza pomaga poprzez wielokrotne pokazywanie nam, gdzie nasze myślenie prowadzi nas na manowce, i oferowanie lepszych alternatyw. Psychoterapia CBT pomaga nam zachęcać nas do stopniowego i ciągłego stawienia czoła tym, czego się boimy, a nie poprzez to, że ktoś mówi nam: „wiesz, że twoje obawy nie mają większego sensu”.