Co na łysienie poporodowe?

Szybko rosnące i gęste włosy to objaw ciąży, który uwielbia wiele kobiet. Ciesz się soczystymi lokami, póki jeszcze możesz, ponieważ w miesiącach po porodzie może wystąpić utrata włosów, czyli tak zwane łysienie poporodowe. Wypadanie włosów po porodzie jest normalne. To może być niepokojące odkrycie. Zamierzasz wykonywać regularne czynności związane z pielęgnacją włosów; delektując się tymi chwilami, w których możesz dbać o siebie. Kiedy nagle spoglądasz na pędzel i widzisz kępy włosów splątane w szczecinie! Nie panikuj – wypadanie włosów po porodzie to normalna sprawa i może dotykać każdą z nas, kobiet.

Co powoduje wypadanie włosów po porodzie?
Wszystkie włosy na naszych ciałach rosną w cyklu, który może trwać od dwóch do siedmiu lat. Aktywna lub rosnąca faza pasma włosów nazywa się anagenem i określa długość naszych włosów. Po pewnym czasie mieszek włosowy wchodzi w fazę przejściową (zwaną katagenem) przed wejściem w fazę spoczynkową (telogen). Występuje zrzucanie (egzogen), a proces rozpoczyna się od nowa.

Zmiany związane z poziomem hormonów przed, w trakcie i po ciąży mogą wpływać na porost włosów. Na łysienie poporodowe nie ma więc rady, jest zupełnie normalnym procesem. Zupełnie normalne jest również doświadczanie nierównowagi hormonalnej po porodzie, a jednym z objawów nierównowagi hormonalnej jest właśnie utrata włosów po porodzie. Medycznym terminem na wypadanie włosów po porodzie jest wysięk telogenowy lub łysienie poporodowe. Stan, który jest również określany jako łysienie poporodowe, jest stosunkowo częsty, dotykając 40-50% kobiet w miesiącach po porodzie. Utrata włosów po porodzie występuje z powodu nagłej zmiany hormonów w organizmie, szczególnie zmiany między progesteronem i estrogenem, objawiając się właśnie łysieniem poporodowym.